Kodėl šaltas vanduo skanesnis už šiltą?

Kodėl šaltas vanduo skanesnis už šiltą?

Švarus, gerai išvalytas nuo įvairių priemaišų vanduo yra bespalvis, bekvapis ir beskonis. Pirmą kartą paragavęs distiliuoto ar kitokiu būdu demineralizuoto vandens, dažnas žmogus pasako, kad vanduo yra neskanus. Kitaip tariant beskonis vanduo yra pavadinamas neskaniu. 

vanduo

Gryžę namo po darbo, ilgos kelionės ar kasdieninės treniruotės, dauguma žmonių labiausiai nori vėsios stiklinės vandens. Niekas kitas taip nenumalšina mūsų troškulio kaip šis svarbus skystis.
Tačiau, jeigu esant jums ištroškus kažkas paduotų stiklinę šilto vandens, jums tikriausiai nepatiktu jo skonis ir nebenorėtumėte gerti. Kita vertus, jeigu įdėtumėte į stiklinę vandens ledo, skonis visiškai pasikeistų.

Šaltas vanduo slopina tam tikras vandens priemaišas. Teigiama, kad jų skonis stiprėja esant aukštesnei vandens temperatūrai.
Žinoma skonio suvokimas priklauso ir nuo to ar laviname jį ar ne.

Kaip liežuvis nustato skirtingus skonius?

Skirtingi skoniai, tokie kaip sūrus, rūgštus ir saldus, jaučiami skirtingai. Sūrumą, pavyzdžiui, nustato skonio receptorių ląstelės, kurios pirmiausia reaguoja į natrio chloridą ar kitas panašias druskas. Tam tikri baltymai, esantys šių ląstelių membranose, veikia kaip kanalai (pvz., Epitelio natrio kanalai) ir leidžia NaCl patekti į ląsteles, vėliau išleisdami neurotransmiterius (chemines medžiagas, perduodančius informaciją), kurie perduoda jutimą aksonams (nervinėms ląstelėms, kurios neša skonio informacija smegenims).

Kadangi pats vanduo yra beskonis, tai gerą ar nelabai gerą skonį vandeniui suteikia jame ištirpusios įvairios neorganinės (jos dar vadinamos mineralinėmis) ir organinės medžiagos. Pavyzdžiui, geležies, mangano druskos suteikia vandeniui rašalo prieskonį, humusinės (organinės)  medžiagos – durpių.

vanduo

Viena didžiausių priežasčių, susijusių su skoniu, – jo nebuvimas. Žema temperatūra šiek tiek slopina skonio receptorių jautrumą, tai reiškia, kad galime paragauti mažiau skonių, kai maistas ar gėrimas buna šaltas. Šaltis slopina ir mūsų saldumo jausmą: štai kodėl soda visada patiekiama su ledukais, nes geriant ją drungną, tampa nepaprastai saldi. Pabandykite leisti stiklinei sodos sušilti iki kambario temperatūros – ji bus saldesnė ir rūgštesnė (šaltis taip pat turi įtakos jūsų rūgštingumo suvokimui) nei šalta soda.

Daugiau apie vandenį

Spalvą vandeniui gali suteikti kai kurių metalų junginiai: Fe(OH)– gelsvai rusvą, MnO–juodą. Įvairaus intensyvumo gelsvą spalvą vandeniui suteikia organinės medžiagos (gumino ir fulvo rūgštys bei jų druskos). Dumbliai suteikia vandeniui žalsvą arba melsvą atspalvį. Spalvotas vanduo nemalonus akiai, o vartojamas technologiniams tikslams gali pakenkti produkcijos kokybei. Todėl vandens spalva dažnai yra ribojama. Geriamojo vandens higienos normoje HN 24:2003 ribinė spalvos vertė yra 30 mg Pt /L .

Kvapas, skonis. Vandens kvapas ir skonis taip pat priklauso nuo jame esančių priemaišų. Vanduo gali atsiduoti žeme, žole, žuvimi, agurkais, pelėsiais, srutomis. Savitą kvapą jam suteikia kai kurie cheminiai junginiai: vandenilio sulfidas (supuvusio kiaušinio), chloras, amoniakas, fenolis (medicininį) ir kt. Žalieji dumbliai suteikia vandeniui žemės kvapą. Dezinfekuojant vandenį chloru, silpno kvapo junginiai (aminai, fenolis) gali virsti stiprų nemalonų kvapą turinčiomis medžiagomis (chloraminais, chlorfenoliu).

Šaltiniai: scienceabc , kokybiškas vanduo .

2 komentarai apie “Kodėl šaltas vanduo skanesnis už šiltą?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Labas, rašome straipsnius aktualiomis temomis, taip pat kuriame informatyvias pamokas kurios TAU gali praversti. PRENUMERUOK pasinaudok NEMOKAMU pasiūlymu dabar! Noriu sužinoti daugiau.

Jūs sėkmingai užsiprenumeravotę naujienlaiškį

Iškilo problema, prašome pabandyti dar kartą

Straipsniai.net naudos šioje formoje pateiktą elektroninį paštą, kad galėtų susisiekti ir pateikti naujienlaiškius aktualia informacija.