Supernovos sprogimas XXI a. pabaigoje

Supernovos sprogimas XXI a. pabaigoje

Dar gruodį buvo daug kalbama apie keistai besielgiančią Betelgeizę (angl. Betelgeuse) – žvaigždė pritemo labiau, nei bet kada per pastaruosius šimtą metų. Gali būti, kad tai yra vienas iš paskutinių jos pokyčių prieš supernovos sprogimą, tačiau tiksliai to pasakyti, negalime.

Šiandieniniai žvaigždžių evoliucijos modeliai neleidžia prognozuoti jų elgesio geresniu nei kelių šimtų tūkstančių metų tikslumu, tad supernovos sprogimas gali įvykti rytoj, bet jo gali tekti palaukti ir 100000 metų. Tuo tarpu kitos žvaigždės ryškų sužibimą prognozuoti galime daug geriau. Dvinarė žvaigždė Strėlės V (V Sagittae) susideda iš baltosios nykštukės ir masyvios pagrindinės sekos žvaigždės. Įprastai tokiose porose baltoji nykštukė yra panašios masės į kompanionę ar netgi masyvesnė, bet Strėlės V yra priešingai: baltosios nykštukės masė siekia apie 90% Saulės masės, o kompanionė už Saulę masyvesnė 3,3 karto.

supernovos

Dėl šios priežasties sistema pasižymi ekstremaliomis savybėmis: didesnės žvaigždės medžiaga labai sparčiai krenta ant baltosios nykštukės, per metus šitaip pernešama apie viena šimtatūkstantąją Saulės masės dalį. Krentanti medžiaga įkaista ir spinduliuoja kitaip, nei pavienė žvaigždė, taigi sistemos spektras irgi yra išskirtinis.

Numatomos supernovos spogimas

Stebėjimai rodo, kad pastaruosius šimtą metų Strėlės V šviesis vis auga – padvigubėja per maždaug 89 metus. Taip pat nustatyta, kad trumpėja sistemos orbitos periodas – sąveikaudamos žvaigždės artėja viena prie kitos. Ilgai taip tęstis negali – po kelių dešimtmečių žvaigždės susidurs. Skaitmeniniais modeliais parodyta, kad susijungimas įvyks maždaug 2083 metais. Įskaitant paklaidas, susijungimo laikas yra tarp 2067 ir 2099 metų. Šiuo metu Strėlės V įžiūrima tik per teleskopus, bet susijungimo metu ji turėtų sužibti kaip raudonoji nova ir tapti ryškiausia nakties dangaus žvaigžde, šiek tiek ryškesne už Sirijų.

supernovos

Susijungusi žvaigždė taps raudonąja milžine, kuri dar gyvuos milijonus metų. Jos centre esanti baltoji nykštukė visos aplink susikaupusios medžiagos evoliucijos labai reikšmingai nepakeis. Taigi, po 60 metų, o gal ir mažiau, mūsų laukia įdomus pokytis nakties danguje. Tyrimo rezultatai pristatyti praeitą savaitę vykusiame Amerikos astronomų sąjungos susitikime; pranešimo santrauką rasite čia.

Šaltinis: konstanta.lt

Vienas komentaras apie “Supernovos sprogimas XXI a. pabaigoje

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Labas, rašome straipsnius aktualiomis temomis, taip pat kuriame informatyvias pamokas kurios TAU gali praversti. PRENUMERUOK pasinaudok NEMOKAMU pasiūlymu dabar! Noriu sužinoti daugiau.

Jūs sėkmingai užsiprenumeravotę naujienlaiškį

Iškilo problema, prašome pabandyti dar kartą

Straipsniai.net naudos šioje formoje pateiktą elektroninį paštą, kad galėtų susisiekti ir pateikti naujienlaiškius aktualia informacija.